Grete Klomann - Hindan väga antud projekti vältel saadud kogemusi. Oli huvitav uurida gümnasistide ülikooliga seotud hirmude ja mõtete kohta. Sain veelkord kinnitust, et keegi ei ole oma mures üksi ning mõttekaaslasi on rohkem, kui arvata oskame. Samuti oli minu jaoks väga huvitav intervjuud läbi viia – esmane seesugune kogemus.
Olen tänulik, et õppeaine ELU – Erialasid Lõimiv Uuendus on ülesse ehitatud just sellisel kujul, et tudengitel oleks võimalik suhelda ja koostööd teha võimalikult erinevate inimestega. Koostöö käigus ei saanud ma niivõrd palju uusi teadmisi, kuid sain luua seoseid, uurida aktuaalset teemat ja tutvuda põnevate inimestega. Tegemist oli väga rikastava kogemusega.
Sellegipoolest tunnen, et projekt oli ajamahukam kui oodata oskasin. Täitsin meie grupis koos Piret Piirsooga projektijuhi rolli, mistõttu oli meie koormus ka kohatu suurem. Kuigi pean tõdema, et mulle väga meeldis antud teemal, „Kes kardab ülikooli“, kirjutada.
Projekti vältel olid väga suureks toeks ka üldise projekti juhid, kes oma töös väga organiseeritud ja täpsed ning inimestena meeldivad ja sõbralikud olid.
Oliver Labi - “Kes kardab ülikooli” projektis on olnud huvitav osaleda. Põnev oli projekti läbi viia inimestega, kes on erinevatelt suundadelt. Igaühel olid omad tugevused ja erinevused ning vastavalt nendele sai ka ülesanded jagatud.
Selle projekti raames oli huvitav näha, kui erinevad võivad olla hirmud ülikooli ees. Sai ka enda kunagistele muredele otsa vaadata ning mõelda, et need olid enamasti ikkagi põhjendamatud. Lihvisin enda intervjueerimise ning eneseväljendamise oskuseid. Sain ka graafikute loomisel oma digipädevusalaseid teadmisi rakendada.
Projektis osalemine oli aeganõudvam, kui ma arvasin, sest meil läks vahepeal üks rühmaliige ära. Kõik sai siiski õigeaegselt tehtud ja rühmaga töötamine on olnud väga edukas. Avardasin oma silmaringi ning sain tugevamaks grupiliikmeks. Üleüldiselt on see olnud väga väärt kogemus toredate inimestega, kellega muidu kokku ei oleks puutunud.
Piret Piirsoo - Hindan antud õpikogemust uudseks ja huvitavaks ning oodatust oluliselt ajamahukamaks. Projekti käigus sain piisavalt analüüsida ka enda hirme, lootusi ja ootusi seoses ülikooli astumisega ning oli hea tõdeda, et enamusi valdavad samad mõtted ja et raskustele on alati lahendused.
Väga huvitav oli töötada koos inimestega teistelt erialadelt ning kuulda nende kogemusi ja mõtteid. Samuti on erinevad olnud inimeste grupis töötamise varasemad kogemused, ka neid oli huvitav jälgida.
Kuna täitsin meie grupis ka projektijuhi rolli (meie grupis oli neid 2), siis tuli võtta suurem vastutus nii tööde sisulisel tegemisel kui ka tähtaegades püsimisel. Meie grupist lahkus projekti alguses üks liige ja jäime vähemusse, seega oli igati õige otsus valida kaks projektijuhti, et koormus oleks ühtlasemalt jagatud.
Intervjueerimise kogemus oli esmakordne ja selle läbiviimine põnev. Otsustasime intervjuu kirjutada sidusa tekstina ning ka selle kogemuse saamist hindan kõrgelt.
Kokkuvõtlikult võib öelda, et projekti protsess oli intensiivne, kuid samas õpetlik ja arendav.
Viktoria Lupina - Olen saanud selles projektis osaledes palju kasulikke teadmisi ja kogemusi. Eelkõige sain analüüsida oma hirme, ootusi ja lootusi. Sain näha, millised on tänaste gümnaasiumilõpetajate hirmud, lootused ja ootused. Väga paljudel uutel alustajatel on sarnased hirmud ning ma ei olnud ainus, kes ülikooli ees hirmu tundis.
Minu meeskonnaliikmetega on olnud väga huvitav koostööd teha. Me õpime kõik väga erinevatel erialadel – oli huvitav näha, kuidas igaüks oma tugevustega projekti panustas.
Meie alamgrupis oli 2 projektijuhti, töö sujus hästi. Püüdsin teha kõik nende poolt antud ülesanded õigeaegselt. Töö oli kiire ja intensiivne. Kõige rohkem pöörasin oma tähelepanu intervjuu läbiviimisele. Kuna minu esimene keel ei ole eesti keel ning teen kohati eesti keeles palju grammatilisi vigu, siis oli tore, et projektijuhid minu kirjutatut korrigeerisid ja parandatut lahti seletasid. Antud projekti näol oli tegemist väga kasuliku ja huvitava kogemusega.
Anastassia Kameneva - Tänu projektis osalemisele sain ma palju uusi kogemusi. Minu jaoks oli väga huvitav intervjuu tarvis küsimusi koostada ja intervjuud läbi viia. See oli täiesti uus kogemus, mis mind kindlasti ka tuleviku tegemistes toetab. Meie projekti olulisim aspekt on ülikooli astumise ja õppimisega seotud hirmude analüüs. Projekti alguses analüüsitud hirmud andsid aluse huvitavate küsimuste koostamiseks.
Samuti oli meeskonnatöö väga lõbus ja huvitav, kuna meie meeskonnaliikmed on kõik väga erinevad nii isksuse kui ka kogemuste osas. Igaühel meist on oma tugevad küljed, mida püüdsime projekti eesmärgi nimel parimal võimalikul viisil rakendada. Töö meie rühmas oli intensiivne, kuid kõik andsid endast parima ja ülesanded said õigeaegselt tehtud. Mul oli kohati keeruline intervjuu teksti hiljem vormistada, sest eesti keel ei ole minu emakeel, kuid minu rühm oli mulle paljuski abiks.
Hindan meie rühma tööd kõrgelt, kuna kõik olid alati valmis üksteist aitama ning meie töö tulemus on väga hea ja kasulik.
Elisa Rajas - Antud projektist sain uudse ja meeldiva õpikogemuse.
Projekti käigus tuli koos töötada paljude erinevate inimestega ja leida nendega ühine keel. Muidugi ei olnud see alati kõige lihtsam, aga tulemused olid seda väärt.
Minu jaoks on alati raske olnud grupis tööd teha, sest mulle meeldib kui asjad on kindlat moodi ja kindlal ajal tehtud. ELU aine käigus sain aru, kui meeldiv see on, et on olemas keegi, kellele toetuda. Grupi sisene kommunikatsioon oli sujuv ja jäi mulje, et kõik panustavad ülesannetesse võrdselt. Ka juhendajad aitasid kaasa, andes nõu ja juhtides tähelepanu sellele, mis oli oluline.
Tänu ELU ainele õppisin tundma mitte ainult teisi erialasid ja inimesi vaid ka iseennast. Minu algne soov luua materjal, mis aitaks tulevastel üliõpilastel ennast mugavamalt tunda läks täide. Projekti käigus loodud intervjuud erinevate magistrantide ja bakalaureantidega on intrigeerivad ja omanäolised, mida on kindlasti huvitav ja kasulik lugeda. Loodan, et uued tulijad saavad nüüd ennast julgemalt tunda.
Raili Hollman - Mul on hea meel, et järjekordne ELU projekt on jõudmas lõpusirgele. Minu arvates on meie projekti tulemus väga sisurohke ja kasulik neile, kes on õppima asumas või mõelnud õpingutele Tallinna Ülikoolis. Meie blogipostitused peegeldavad väga hästi tudengite ootusi, lootusi ja hirme, mis puudutab ülikooli sisseastumist ja õpinguid. Iga intervjueeritava kogemus on olnud erinev, kuid usun, et annab piisavalt julgustavaid mõtteid ja vähem muremõtteid tulevastele tudengitele, kellel ülikooliõpingud alles ees seisavad. Olen saanud ka ise oma ootusi, lootusi ja hirme analüüsida ning mõelda, mis olid minu jaoks need rõõmud ja murekohad. Projektis osaledes kuulsin esimest korda Wix leheküljest ning sain tutvuda selle toimimise põhimõtetega. Meil väga vedas projekti juhendajate ja üldse kogu projektis osalenutega, kõik olid abivalmid, koostööaldid ning toetavad. Väga tähtsat rolli on mänginud projekti jooksul ajaplaneerimine, et püsida graafikus ning jõuda vajalikud tööd valmis teha töö, pere ja muude koolikohustuste kõrvalt. Mul on hea meel, et mul oli võimalus osaleda kõikidel kohtumistel, nii Zoomis kui ka ülikoolis kohapeal. Loodan väga, et võimalikult paljud tulevased tudengid leiavad aega ja tahtmist, et tutvuda ja lugeda meie projekti tulemust ehk blogipostitusi teiste tudengite kogemustest ülikooli õppima asumisel ning leiaksid enda jaoks positiivseid mõtteid, mida endaga kaasa võtta, et ülikooli sisseastumine kulgeks murevabalt.
Megan Meerits - Minu õpikogemus väljendub peamiselt selles, kuidas erinevate inimeste kogemus rikastab projekti tööd ja tulemust ning muudab eesmärgini jõudmise palju lihtsamaks, sest ülesanded jaotati vastavalt inimeste tugevustele. Toimus erialade lõimumine, mis selle aine peamine mõte ongi. See andis mulle sisendit, milline võiks tulevikus töö välja näha. Koostöö grupiliikmete vahel sujus väga hästi, kõik liikmed olid abivalmis ja pakkusid tuge, suhtlesime tihedalt Messengeri grupi vahendusel. Tundsin, et nad on motiveeritud saavutama projekti eesmärki. Juhendajatega oli kommunikatsioon väga hea: nemad nägid projekti suuremat pilti ja oskasid selgelt väljendada, mida nad meilt ootavad.
Projekt kõnetas mind kohe, kui seda nägin ning minu ootus, et ma saan olla osa grupist, kes tulevasi tudengeid aitab, läks täide. Projekti tulemusena tehtud intervjuud on informatiivsed, sest intervjueeritavate seas on nii bakalaureuse õppe kolmanda aasta tudengeid, magistrante, doktorante ja vilistlasi, kel kõigil on erinevad kogemused ja nõuanded. Usun, et nendest on abi julgustamaks ülikooliteed ette võtma, vähendamaks esmakursuslastes stressi ja suurendamaks enesekindlust ülikoolis hakkama saada.
Märt Peet - Leian, et sain projektis osalemisest positiivse ja kasuliku õpikogemuse.
Tegutsemine teiste erialade tudengitega ühise eesmärgi nimel aitas mul teadvustada grupiprotsesse ja nende olulisust ning õpetas teistega arvestama ja neid kuulama.
ELU õppevorm julgustas avaldama oma arvamust. Mitmekesine grupp ja ideede paljusus viisid tulemuseni sest kõik osalejad tõid õppesse kaasa oma erialased teadmised ja elukogemuse.
ELU aine ei andnud teoreetilisi teadmisi vaid õpetas looma seoseid, kogutud andmeid analüüsima ja arendas sotsiaalseid oskusi.
Isiklikult sain kindlasti huvitava kogemuse võrra rikkamaks-koos õppimine ja ka lisandunud uued teadmised. Õppejõud ja kaasõppijad olid minu suhtes toetavad ja usaldavad. Õppejõudude poolne juhendamine oli tegutsema julgustav, mis lisas enesekindlust ja tagas sõltumatuse ning iseseisvuse.
Aitäh juhendajatele ja kaasõppijatele.
Jan Arro - ELU projekti “Kes kardab ülikooli?” puhul oli tegemist kasuliku ettevõtmisega nii minu kui ka tulevaste üliõpilaste jaoks. Õppisin rohkem enda arvamust avaldama ning grupitöö protsessidest täies mahus osa võtma. Samuti õppisin tegema koostööd teiste erialade tudengitega ning erialasi omavahel lõimima.
Meie grupp oli erialade poolest üsna kirju, mistõttu oli kõigil oma visioon sellest, kuidas projekti ülesannetele läheneda. Igaüks meist oskas midagi, mida keegi teine võib-olla nii hästi ei osanud, mistõttu pidime omavahel suhtlema ning ressursid õigetesse kohtadesse suunama.
Praktilisi oskuseid sain ELU projektist samuti. Hindamatu kogemuse sain intervjuu koostamise osas. Pidime ise vajaliku ruumi ning vajaliku varustuse organiseerima, et intervjuud üldse läbi viia. Samuti ka intervjuuküsimuste koostamine ning intervjueeritavaga intervjuu toimumisaja kokkuleppimine.
Ma usun, et vaatamata kõigele eelnimetatule, on minu jaoks kõige rohkem korda läinud see, et meie projekti lõpptulemusest on reaalselt ka kellelegi kasu. Seesugune lõpptulemus ei oleks võimalik, kui ei oleks toredaid projektikaaslasi ning tasemel õppejõude, kes oma tööd armastavad.
Tänan kõiki kaasõpilasi ning projektijuhte meeldiva kogemuse eest
Kaarel Eelmäe - Projektist "Kes kardab ülikooli" võtan endaga kaasa uuendatud teadmised juhtimises, meeskonnatöös ning ajaplaneerimise.
Esimesel koosolekul valiti igale grupile oma grupijuht. Oma grupi sees jätsime aga juhtimise avatuks ehk igaüks, kellel oli vähegi soovi midagi teha või öelda, oli selleks vabad käed.
Oma grupis meeskonnatöö sujus: kommunikeerisime, jaotasime ülesandeid ning kõik panustasime võrdselt ühise eesmärgi nimel.
Üksteist tundma õppides avastasime oma nõrgad ja tugevad küljed. Antud teadmine aitas meid ülesannete jaotamisel: ühe liikme nõrgad küljed olid teise tugevad ning vastupidi. Sel viisil ei tekkinud kordagi momenti, kus kõik grupis olevad inimesed oleksid öelnud "ma ei oska", vaid kõik ülesanded said sooritatud.
Ajaplaneerimisel avastasin endas uue käitumise: meeskonna ülesanded sooritasin kohe ära, kuid individuaalsed jätsin viimasele hetkele. Kuigi alguses ei pööranud oma käitumisele tähelepanu, siis hiljem süvenedes taipasin, et isiklikult ei soovi teistele kuidagi halba ja tegin oma osa kohe ära, kuid individuaalselt tundsin vähem pinget ning teadsin, et enda ülesannete täitmise eest vastutan ainult mina.
Mulle meeldib inimesi vaimselt aidata ja loodan, et tuleviku tudengid saavad antud projektist natukenegi abi. Suur kummardus kõigi grupiliikmete ees - väga tublid, targad ning meeldivad inimesed ja suur aitäh juhendajatele oma sõbralikkuse, toetuse ja abistamise eest!
Caroly Markus - Kui mul tuli valida endale selleks õppeaastaks ELU projekt, siis "Kes kardab ülikooli?" oli esimene, mis mulle koheselt silma jäi. See projekt osutus siiski veidi keerulisemaks ja aeganõudvamaks, kui algselt arvasin. Samuti esines mul hirm liituda millegagi, kuhu pean minema üksi ja äkki ei leia ma teiste projekti liikmetega ühist keelt. Õige pea sai selgeks, et mind ümbritsevad väga soojad ja positiivsed inimesed.
Mulle väga meeldib, et meie ülesanded ja rollid olid juba varakult ära jaotatud. Meil on grupijuhi Ruthi poolt tehtud väga head protokollid, mille järgi saame alati vaadata, mis järgmiseks korraks on vaja ära teha. Kõik on hästi kokkuhoidvad ja abivalmid. Tiimitöö sujub meil alati hästi. Samuti oleme tegelikult omavahel päris tihti ka ühenduses.
Varasem kogemus blogipostituste kirjutamisega mul puudus ning samuti puudusid ka teadmised kodulehe loomisel, mistõttu oli/on väga huvitav ka selline kogemus endale omandada. Tegelikult olen siiamaani saanud kogu aeg midagi uut teada.
Kõige rohkem meeldib mulle teadmine, et läbi meie intervjuude ja blogipostituste saame aidata uusi ülikooli astujaid ning näidata neile, et mitte midagi ei ole karta.
Elisa Johanna Lepiku - Minu õpikogemus oli projektis olles hoopis teistsugune, kui näiteks saaksin igapäevaselt ülikoolis õppides. Juba see, et see oli minu kõige esimene projekt, kus ma olin 100% rahul oma tiimiliikmetega. Projektis olemises õppisin ma kõige rohkem seda, mida tähendab see, kui kogu meeskond on motiveeritud ja tegutsevad ühise eesmärgi nimel. Olime koguaeg suhtluses ja toimisime meeskonnana suurepäraselt ning tahan tänada kõiki enda grupiliikmeid, kes vajadusel alati olemas olid!
Meil olid kohe esimesest kohtumisest peale pandud paika kindlad eesmärgid ning ka tegevused, mida peame hakkama tegema. Tegevustel olid ka omad vastutajad ning mina olin kohe alguses päris mitmes, mis tähendas, et mugavustsoonist tuli kohe välja astuda. Kuid nautisin enda tegevusi täielikult ning tegin endast kõik, et enda grupi liikmeid mitte alt vedada. Õppisin seda, et heas ja toimivas meeskonnas on kõik tööd huvitavad ning teed neid rõõmuga.
Intervjuudega olen väga rahul ja intervjuusid läbi viies oli kõige huvitavam ja lahedam see, kuidas küsimused võivad intervjuu käigus muutuda ning muuta intervjuu veelgi huvitavamaks. Kuna meie grupil olid intervjueeritavateks inimesed bakalaureusest, magistrist ja doktorist, siis oli põnev vaadata, kuidas kolme kraadi esindajatel on erinevad arvamused ja mõtted. Usun, et nendest on abi mitmetele tudengitele ning nendele, kes soovivad astuda ülikooli.
Lilli Tamm - Projektis osalemine osutus oodatust küll keerulisemaks (ja stressirohkemaks), kuid kindlasti ka huvitavamaks, arendavamaks ja inspireerivamaks. Meie grupp toimis ühtse tiimina ning olen väga tänulik igale liikmele, tänu kellele sai koostöö efektiivselt toimida. Meie omavaheline suhtlus oli alati avatud ja konstruktiivne, aga samal ajal soe ja siiras.
Seadsime projekti alustades väga selged ja kindlad eesmärgid, milleni jõudmine oli alati meie projekti A ja O. Selleks jagasime ülesanded esmalt kogu rühma (kõik projektiliikmed) vahel, kuid spetsiifilised ülesanded olid väga täpselt jagatud ka meie grupis (grupp 3). Igaüks teadis täpselt, milline on tema roll ja konkreetsed tegevused, millega just tema projekti panustab. Sain nii palju kasulikku teavet hea grupitöö korraldamisest ja näpunäiteid tulevikuks.
Intervjuud tulid väga ägedad! Kuna vastajateks olid väga erinevad inimesed, siis vastustest kumas läbi esmalt see, kuidas inimesed ülikooli erinevalt tajuvad, kuid ka see, et teatud tunded on siiski omased enamikele tudengitele. Kui intervjuud mõjusid isegi mulle kui teise aasta magistritudengile julgustavalt (ja lohutavalt), siis usun, et need võiksid innustada ka abituriente ja teisi potentsiaalseid tudengeid.
Tauno Vettik - Taolises projektis osalemine oli minu jaoks esmakordne. Isiklikult sain töö käigus uusi kogemusi ja õppisin erinevaid grupitöö tahke.
Kohe alguses, esimesel kohtumisel seadsime grupi koostöö tegemisele ühised eesmärgid, nõuded, ülesanded ja tähtajad. Minu jaoks oli kõige keerulisem just aja planeerimise oskus. Kuna kõik grupiliikmed said eesmärgipärased ülesanded, nii individuaalselt kui meeskonnana, siis leian, et tähtaegade seadmine õpetas või parandas minus kohusetunnet. Lisaks pidin tulema oma mugavustsoonist välja ja õppima koostööd tegema nende inimestega, kellega veel ei olnud seda teinud. Pidi hakkama suhtlema võõraste inimestega, mis aitasid minus arendada sotsiaalseid ja tiimitöö oskusi. Samuti lõime grupile ühise suhtluskeskkonna, kus andsime üksteisele tagasisidet, olime üksteisele nõu ja jõuga toeks, nii palju, kui keegi oskas. Usun, et selline ühine suhtluskeskkond aitas arendada grupi kuuluvustunnet ja ühtsust. Grupile määrasime ka juhi, kellel olid suurepärased liidri omadused ning võime näha projekti eesmärki tervikuna. Temalt võtan kaasa oskuse lahendada praktilisi probleeme, kuidas arendada tiimitööd ning kuidas olla projektis loov.
Kokkuvõttes leian, et ühiselt valminud projekt õnnestus meil hästi, see avardas minu silmaringi, pidi pingutama ja individuaalselt panustama, et olla kaasatud projekti tegevustesse, mis tulevikus julgustaks potensiaalseid tudengeid ülikooli astuma.
Ruth Penk - Mind valiti meie esimesel kohtumisel Grupp number 3 rühmajuhiks. Minu kogemus rühma juhina arendas kindlasti grupitöö oskusi ning aitas konstantselt näha kogu projekti tervikuna. Olen väga tänulik Grupp 3 aktiivsele koostööle ning igaühe võrdsele panusele.
Meie projekti eesmärgiks oli näidata tulevastele üliõpilastele, et ülikooli ei ole vaja karta. Selleks intervjueerisime kolme tudengit bakalaureuse, magistri ja doktorantuuri õppest. Eesmärgiks oli näidata üliõpilaste enda kogemuste põhjal mismoodi on saadud esialgsetest ülikooli hirmudest ja raskustest üle. Meil kõigil olid hirmud ülikooli ees, ning loodame, et see projekt annab tulevastele tudengitele natukene enesekindlust, näpunäiteid ning abi juba enne ülikooli sisseastumist.
Me intervjueerisime bakalaureant Karmen Raudoja, magistrant Sander Paavot ning doktoranti Kadri Salurit. Otsustasime valida üliõpilased just kolmest erinevast astmest, kuna aastatega hirmud muutuvad, kogemusi tuleb juurde ning me näeme kuidas algseid ülikooli hirme oleks saanud ära hoida.
Kõik kolm inervjuud andsid huvitavaid näpunäiteid, näiteks Karmen Raudoja soovitas otsida informatsiooni õppeainete kohta juba enne ainete deklareerimist ning vestelda ka üliõpilastega, kes on antud ainet juba eelnevalt võtnud. Sander Paavo soovitas õigeaegselt õppida ja oma kodutöid teha, samuti mitte üle mõelda ega paanikasse sattuda. Kadri Saluri soovitas täie rauaga peale minna, ja mitte oma unistustest loobuda. Need kõik on väga head nõuanded. Usun, et kõik kolm intervjuud aitasid meie eesmärki saavutada, ning tulevastel tudengitel hirme maandada.
Maris Rodendau - Projektis osalemine pakkus väljakutseid, kuid õppisin palju uut. Esialgu tundus raske erinevate õppeastmete ja erialade üliõpilastega ühist keelt leida, kuid sain sellega hästi hakkama ja hirmud olid põhjuseta. Soovisin oma grupiga häid tulemusi saavutada, kuid esimeseks väljakutseks oli tegeleda projekti portfoolio, Wix lehega. Mul puudusid sellega varasemad kogemused, aga õppimise käigus sain harjutada inglise keelt ning oskan nüüd kasutada Wix lehekülge. Projekti raames sain harjutasin akadeemiliste allikate leidmist ja analüüsimist ning paralleelselt ülikooli õpingutega, sain palju tegeleda intervjuu küsimuste koostamise ja intervjueerimisega, mis andsid mulle väga olulised kogemused ja näpunäited edaspidiseks. Leidsin ühise keele uute toredate ülikoolikaaslastega ja arendasin probleemide lahendamise oskust. Iga üliõpilane andis oma panuse ning meil valmis väga hea abivahend ülikooli sisseastujatele. Antud aine on väga erinev teistest ülikoolis õpetavatest ainetest, kuid see aitas väga praktilisel viisil ennast arendada.
Commentaires